Advertisements

понеделник, 27 май 2013 г.

10 съвета как да направете сайта си ценен за вашите читатели

Не съществуват магически трикове за създаването на страхотния уеб сайт, които всички ще посещават отново и отново, но има неща, които можете да направите, за да помогнат на Вашия сайт да бъде по-успешен.
Десетте съвета в тази статия ще Ви помогнат да подобрите Вашите страници и да ги напраните така, че да са интересни и харесвани за споделяне. Някои от основните неща върху, които трябва да се съсредоточите за да направите сайта си лесен за използване и употреба са:

1. Бързо зареждане на страниците.

Бързите страници винаги са важни. Без значение колко бърза е скороста на Вашите посетители, винаги има повече данни, повече съдържание, още снимки  и по много от всичко за тях да се изтеги. Следвайте съветите в тази статия и страниците Ви никога няма да са бавни за зареждане, по този начин Вашите читатели ще останат по-дълго, и дори ще се върнат.

2. Правете страниците си кратки, но не твърде кратки

Писането за уеб е различно от писането за печат (вестници и списания). Хората пропускат онлайн четенето, особено когато то е дълго и отегчително. Искате съдържанието на Вашата страница да даде всичко, от което се нуждае читателя, тогава осигурете достатъчно описателно съдържание в кратки текстове за да може да бъде подробно за тези, които не обичат да четат, но да има и “още“ за по любопитните.

3. Добрата навигация на Вашия уеб сайт е от основно значение

Навигацията на Вашияте уеб сайтове е това, което кара читателите да се придвижват около страниците и сайта. Дългите уеб страници могат да се възползват от линкове с анкор-текст за да помогне на читателите да се придвижват по-лесно. Но Вие също така трябва да имате добра основна навигация на сайта.

4. Правете изображенията малки и използвайте спрайтове, когато е възможно

Малките снимки правят сайта по-бърз за зареждане. Начинаещите уеб дизайнери често създават уеб страници, които биха били чудесни, ако техните картинки не са толкова големи. Не е хубаво да се снимат фотографии и да се качват на Вашия уеб сайт без преоразмеряване и оптимизиране, за да бъдат възможно най-малки (но не миниятюрни).

CSS спрайтовете са много важен начин за ускоряване на изображенияна във Вашия сайт. Ако имате няколко изображения, които се използват в няколко страници на сайта Ви (като например навигационни икони или лого), можете да използвате спрайтове да кешират изображенията, така че те да не трябва да бъдат повторно зареждани на втората страница, която клиентите посещават. Също изображения съхранени като едно по-голямо изображение намаляват HTTP рикуестите за страницата Ви, което е от огромно значение за подобряване на скоростта.

5. Използвайте подходящи цветове.

Не забравяйте, че уеб страниците по своята същност са международни. Дори ако имате намерение страницата Ви да бъде за определена страна или местност, то тя ще бъде виждана и от други хора от други държави. Когато избирате цветове, Вие трябва да знаете какво означават за останалата част от хората по света. Когато създавете цветовата схема на уеб сайта си, имайте предвид символиката на цветовете.

6. Правете сайта си в световен мащаб

Както бе споменато по-горе, уебсайтове са глобални. Големите сайтове се съгласяват с това. Вие трябва да сте сигурни, че неща като валути, измервания, дати и часове са ясни, така че всички Ваши читатели да разбират и знаят точно какво имате в предвид.
Пишете уеб сайтове за глобалната аудитория.

7. Проверете правописа и граматиката си.

Много хора не са толерантни на правописни грешки. Можете да пишете теми и статии без грешки в продължение на години, а след това да допуснете една проста "ф" вместо "в" и ще получите разгневени писма от някои клиенти, а мнозина ще се откажат от контакт с Вас. Това може да изглежда несправедливо, но хората съдят сайтовете по качеството на писането, и правописните и граматическите грешки са очевиден показател за това.

8. Поддържайте линковете си здрави.

"Счупените" връзки са още един знак за много читатели (и търсачките, също), че даден сайт не се поддържа. И защо някой ще иска да се навърта около сайт, за който дори собственикът му не се интересува? За съжаление, неработещите връзки са нещо, което се случва, без дори да забележите. Така че е важно да се използва HTML валидатор или Link Checker за да си помогнете в проверката за остарели и неработещи линкове.

9. Снабдете с обяснения вашите връзки.

Анотиране на Вашите връзки означава, че трябва да напишете подсказки, които обясняват къде читателите ще отидат и какво ще намерят там. Чрез създаването на анотирани връзки, връзки които са ясни и обяснителни, може да помогнете на читателите си и да ги подтикнете да кликнат върху тях. Макар че, аз не препоръчвам линк с обяснение "кликнете тук", може да откриете, че добавянето на този вид директива, точно преди самия линк, може да помогне на някои читатели да разберат, че подчертания или различно оцветения текст има за цел да се кликне на него.

10. Слагайте контактна информацията на страниците си.

Информацията за контакти напомня на хората, че сайтът се поддържа от друго лице. Това означава, че те биха могли да бъдат по-благосклонни и да Ви уважават повече, когато
правят контакт с Вас. Също когато слагате контактна информация на сайта си, Вие помагате на Вашите читатели да Ви имате повече доверие. Ако има един имейл адрес или телефонен номер, те знаят че могат да се свържат с вас, при даден проблем или въпрос.

И накрая, ако имате контактна информация на сайта си и съответно имейли или обаждания от клиенти, отговаряйте им! Това би помогнало за развитието на вашите бизнес реализации, контакти и партньорства.

Няма коментари:

Публикуване на коментар

main-nav-top (Do Not Edit Here!)