Advertisements

петък, 28 юни 2013 г.

16 съвета за изработка на по-добър уеб сайт (част 1)

Добрата изработка на уеб сайт е много важен фактор за успеха на Вашия бизнес.
Желаете по-добър уеб сайт, но не знаете от къде да започнете? Или мислите, че промените по Вашия сайт са извън Вашите способности?

Много от собствениците на уеб сайтове смятат, че по-добър уеб сайт означава пълно преобразяване или изцяло нов сайт. В някои случаи това може да бъде вярно, но от собствен опит твърдя, че с няколко незначителни промени, можете да постигнете невероятен ефект.

Има стотици неща, които можете да направите, но аз желая да Ви пренеса малко по-надалече от простото поправяне на граматични грешки.

Това са първите осем съвета, с които да направите сайта си по-добър:

1. Съкратете менютата


Имате ли двадесет под менюта изброени под един бутон от менюто? Ако отговорът на този въпрос е "ДА", време е да се замислите как да го съкратите. Изчистеното меню прави нещата по-лесни за намиране. То създава по-удобно и приятно преживяване за Вашите посетители. Допълнително, то намалява шанса потребителите да натиснат бутона "Back" и да напуснат сайта Ви, защото се затрудняват да открият това, което търсят.

2. Поставете "призив за действие" на всяка страница от сайта


Всяка една страница от Вашия уеб сайт трябва да подтиква посетителите към извършване на някакво действие. Това може да бъде подтик да си купят нещо, да разгледат препоръките или да изгледат някое видео. Без значение какво точно действие се цели да бъде подтикнато, направете така, че то да бъде ясно на потребителя.
Запомнете: Хората не обичат да мислят докато разглеждат даден сайт. Дали ще бъде бутон или линк, но нещо трябва да бъде поставено на всяка страница, което да накара хората да предприемат желаното от Вас действие.

3. Сложете телефонния си номер на главната страница


Всеки уеб сайт трябва да има телефонен номер. Изглежда очевидно, нали? Но се оказва, че много не разполагат с такъв. Най-често той е поставян в меню и/или страница "Контакти" или изобщо отсъства. Голяма грешка! Голяма част от посетителите Ви може да са отворили уеб страницата Ви само за да открият телефонния Ви номер. Затова, поставете го на видимо място на главната Ви страница. Лично според мен, най-добрия вариант е горе вдясно.

4. Напишете работно време


Подобно на телефонния номер, Вие трябва да сложите на видно място работното си време. Нещата, които се въртят в главата на клиентите, в повечето случай са от сорта: "В колко часа мога да Ви се обадя?", "Ако доведа приятелката/приятеля си във Вашия ресторант в 10:00 часа вечерта дали ще бъдем обслужени?" и други от този сорт. Поставете тази информация на удобно за намиране място и Вашите посетители със сигурност ще останат удовлетворени.


5. Добавете страница - "За нас"


Във всеки сайт трябва да има страница с информация за Вас. Кои сте Вие? С какво се занивама бизнеса Ви? Какво предлагате? Голям ли е Вашия екип?

Когато потенциални клиенти или бизнесмени избират Вашата компания за да извършват бизнес с нея, те често биха искали да знаят с кого ще си имат работа. Добавете снимки на Вашия екип с истински автобиографии. Разбира се професионалния опит е нещо страхотно, но добавете и Вашите хобита, семеен живот и други неща, с които обичате да се занимавате просто за удоволствие. Все пак покажете им, че сте просто нормален човек.

6. Използвайте големи и атрактивни снимки и картинки.


Това определено е доста модерно в уеб дизайна, но това е така, защото картинките казват повече от думите. Пленете Вашите посетители с красиви изображения. Сложете снимки на екипът Ви в действие, снимки на обстановката в офиса Ви или снимки на проекти, върху които работите.

7. Сложете карта за упътване


За тези, които не разполагат с GPS, карта с упътване е много удобно приложение към сайт. Гугъл предлага безплатна притурка на карта, която можете да добавите в сайта си. Само трябва да добавите адреса си, и ще имате напътствия точно до Вашия офис, магазин или входна врата. Картата показва на потенциалните клиенти, че държите на цялото им преживяване в сайта и извън него.

8. Направете мобилна версия на сайта си.


Мобилните устройства заемат все по-голяма част от ежедневието ни. Много хора вече притежават смартфони, таблети и други мобилни устройства с Интернет. Но е твърде трудно да разглеждате сайт, който не е оптимизиран за малки дисплей - мобилни устройства. Има доста евтини инструменти, които могат да направят Вашия сайт мобилен. Разгледайте ги или се свържете с уеб дизайнер, който да изработи цялостна мобилна версия за Вашия уеб сайт.

четвъртък, 6 юни 2013 г.

10 стъпки за успешна изработка на уеб сайт (част 2)

За да успешната изработка на уебсайт, трябва да следвате десет основни стъпки. В първата част на статията описахме пърните пет. Ето и следващите 5 важни стъпки:

Стъпка 5: Оптимизирайте сайта си за търсещите машини.

Много хора ще използват онлайн търсачка (като Гугъл) за да ви намерят, за това е много важно да направите сайта си приятен за търсещите машини. За да направите това, Вие трябва да създадете ключови думи, които описват Вашия бизнес. Например, ако продавате принтери, скенери и офис консумативи, тогава Вашите ключови думи могат да включват принтери, копири, лазерни принтери, скенери, тонери, мастила и офис консумативи и др. Можете да включите думи като, качество, достъпна цена, гаранция и др., в зависимост от това как се различавате от Вашата конкуренция.

Веднъж като изграждите тези ключови думи, Вие се нуждаете от две неща:

Използвайте колкото се може повече от ключовите думи на началната страница на Вашия уеб сайт, в текста, който описва вашия бизнес. Колкото по-нагоре в страницата е този текст, толкова по добре. Повтаряйте най-важните ключови думи по няколко пъти и ги удебелявайте или подчертавайте.

Впишете тези ключови думи в HTML кода на вашия сайт, използвайки < META > тагове за описания и заглавия. Не включвайте повече от веднъж една ключова дума в < META > тага.

Разбира се, според бюджета Ви, можете да наемете SEO оптимизатори специалисти, които да се погрижат сайта Ви да излиза на по-предни позиции в Гугъл. В повечето случай, Вие сами няма да успеете да постигнете голями резултати, но с малко четене можете сами да направите базова оптимизация на уеб сайта си.


Стъпка 6: Тествайте напълно уеб сайтът и след това го пуснете онлайн.

Веднъж след като сте направили Вашия уеб сайт, тествайте всеки негов аспект преди да заработи. Кликнете на всеки линк и прегледайте всяка страница. Бъдете сигурни, че текста, снимките и разположението им е правилно. Проверете текста за граматически грешки, защото ако има такива, те могат да направят бизнеса Ви да изглежда немарлив и аматьорски.

Ако имате e-commerce компонент (онлайн продажби) във Вашия сайт, пробвайте да поръчате нещо през Вашата кредитна карта. Ако има някакъв проблем, разрешете го веднага, преди някой клиент да го открие. Има много безплатни инструменти, които ще ви помогнат да тествате вашия сайт. Diagnosis checkers, Web browser compatibility checkers и др.

След като сте сигурни, че всичко работи нормално, пуснете сайта си онлайн. Поздравете се, но не спирайте сега. Има още много неща за правене.


Стъпка 7: Рекламирайте сайта си.

Как да рекламирате сайта си, зависи от Вашия бюджет, но има няколко безплатни неща, които трябва да узнаете веднага:

Бъдете сигурни, че сте вписали Вашия уеб сайт адрес на всички Ваши принтирани, книжни и други рекламни материали. Сложете го на Вашите визитки, брошури, флаери, плакати, бланки и на всички подписи в имейл адресите Ви. Каквото и да принтирате за Вашата компания, слагайте и уеб адреса си на него.

Регистрирайте сайта си в безплатни директории, социални мрежи и търсачки. Маркетинга на социалнии мрежи (Facebook, Google+, Twitter и др.) е много нашумяла тема в момента. Поради този факт, ако Вие изградите успешна маркетинг стратегия чрез бизнес страници в съответните социални мрежи, Вашите клиенти биха могли да Ви открият там, където прекарват най-много време и търсят за информация, услуги и продукти. Има много специализирани уеб директории, където можете да впишете бизнеса си в определена тематична категория. Например, ако Вашата компания продава тениски, Вие бихте могли да я впишете в категория за текстил, платове, дрехи или облекло. Най-добрия начин да намерите тези директории е да използвате търсачката на Гугъл. Регистрирайте Вашия сайт във възможно най-много директории.

Ако принадлежите към някоя бизнес асоциация, впишете Вашата компания в уеб сайта на асоциацията.

За по-добро популяризиране винаги може да наемете някоя рекламна агенция да го направи вместо Вас.


Стъпка 8: Анализирайте Вашия уеб сайт трафик

Ако притежавате ресторант, е невъзможно да знаете колко хора са си помислили за направят резервация, но е лесно да преброите колко хора са Ви посетили за да похапнат. На Вашия уеб сайт, вие също можете да следите много статистики за да подобрите бизнеса си, включително колко хора са посетили сайта Ви, какво са гледали, колко време са стояли в сайта Ви, колко от тях са купии нещо, от кои други сайтове са дошли, колко от тях са се върнали на сайта Ви, и колко ефективна е Вашата рекламна кампания.

За да се сдобиете с тези статистики, трябва да притежавате софтуер за анализ на посещенията на сайта Ви. Повечето от тези софтуери са безплатни и имат беброй функции. Най-добрия от тях е Google Analytics. Други пък са вградени директно в контрол панела на хостинг акаунта Ви, ако ползвате такъв, и също са безплтни. Ако ползвате собствен хостинг на Ваш сървър, може би ще трябва да отделите време да инсталирате собствен софтуер за анализ, който в повечето случай ще трябва да закупите.


Стъпка 9: Осъществете и поддържайте обратна връзка с клиентите Ви

Уеб сайтовете предлагат много начини за да осъществявате обратна връзка с клиентите си. Софтуера за статистически анализ, за който говорихме в стъпка 8, е форма на обратна връзка с клиентите Ви. Други два допълнителни метода са анкетите и форумите.

Можете да правите анкети за потребителите на Вашия сайт, за да ги питате въпроси. Изследванията потвърждават, че клиентите предпочитат да попълват онлайн анкети, отколкото да отговарят на директни или телефонни въпроси. Интересно е, че клиентите са склонни да дават честни отговори на онлайн анкетитие (защото в повечето случай са анонимни). За създаването на уеб анкета са Ви нужни малко познания по HTML и JavaScript, но има и много безплатни скриптове и модули, които можете да намерите в интернет пространството.

Обществените онлайн форуми са по-отворени и по-лесни за събиране на клиентска информация, но вече не са чак толкова модерни. В повечето случай, те се използват за дискутиране на различни теми от самите клиенти/потребители. можете да използвате форумите за задаване на директни въпроси, избягвайки недоразуменията и отговаряйки на оплаквания. Поради възможността на всеки да види и да пише във форума, той е податлив на манипулации от страна на конкуренцията. Правилното управление на форума може да бъде полезно, но отнема много време.


Стъпка 10: Премислете, освежете и прегледайте

До този момент Вие сте вложили много усилия в изработването на Вашия сайт. Изкушаващо е да седнете, да се облегнете и да наблюдавате как се развива Вашият уеб страница, но не можете да си го позволите. За да бъде успешен Вашият сайт, Вие трябва редовно да го обновявате. Не е нужно да пренаправяте сайта си изцяло всеки месец, но да го освежавате. Сайт, който има една и съща информация месеци наред става отегчителен, както за клиентите Ви, така и за търсачките. Клиентите Ви бързо ще загубят интерес и ще се отдръпнат. Променяйте редовно цветове, картинки, графики и текст. Друга добра практика е да добавяте новини и статии за Вас или компанията Ви.

Ако притежавате бизнес сайт, винаги преглеждайте и следете информацията за продажбите, статистиките за сайта, обратната връзка от клиентите Ви и какво правят Вашите конкуренти (конкуренцията никога не спи). Използвайте тази информация за да подобрите структурата на страницата си, както и продуктите и услугите, които предоставяте.

Инвестирайте разумно в уеб сайта си! Това ще допринесе за бързия успех на Вашата компания.

main-nav-top (Do Not Edit Here!)